DataConf z pohledu organizátora

 Jak jsem se k tomu dostal?

Tak jsme se domluvili, že to budeš uvádět ty, máš radost?
Eh…
Přednášíš na vejšce a učíš Ruby, to bude hračka.
No…
Ale neboj, seženeme k tobě nějakou hezkou slečnu, aby to nevypadalo tak špatně.
Hu?

Takto jsem se stal historicky prvním konferenciérem dataconfu.

image

 Jak to vlastně vzniklo?

Na KISKu založili novou specializaci Informační a datový management. Tím dali jasně najevo, že nechtějí zůstat zahledění jen do knížek.

Slovo dalo slovo a v rámci propagace nového oboru přišli @HHabermannov a @tombouda s nápadem uspořádat studentskou konferenci, aby u nich zažehli tu správnou vášeň pro datovou analytiku.

To nám s @VojtaRocek přišlo málo a dohodli jsme s KISKákama koncepci tak, aby konference obohatila jak studenty, tak i pracující „daťáky“.

Teď už jen vymyslet název. Bude to datová konference… datová konference… datová konference… Naštěstí trpím atrofovanou fantazií a nenapadlo mě nic lepšího, než ta slova jen spojit. DataConf!

Kdo to nakonec všechno připravil?

@HHabermannov

No fakt, @HHabermannov.

Jak to bylo s tím úvodem?

Jestli si vzpomenete, na začátku jsem úplně mimoděk začal mluvit o nějakém TED talku. Děkuju @Perlino za to, že mě na něj nedávno upozornil.

A TEĎ mi věříte, že jsem si to nevymyslel…

Děkuju @iVerNen za vynikající charakteristiku úvodu, která přesahuje všechny mé původní záměry a očekávání.

Nepamatuju si, kdy jsem naposledy byla na konferenci, kde by nás na začátku moderátor vyzval k lame interakci, a záhy dodal, že to byla pěkná kravina, čímž si nakonec všechny získal, shodně s plánem.

Jak to bylo s těma Michalovýma očima?

Všechno to začalo na #mktfest přednáškou od @avinash.

Tady je dokonce v rohu pes… Proč je tam, sakra, vůbec ten pes? image

Souhlasím, že cizinec na první pohled neví, jestli seznam vyhledává pouze v psích útulcích nebo zahrnuje i granule. Pro mě byl Krastík vždy dobře promyšlený love brand.

Novinky.cz: Ztratil se maskot Seznamu - pes Krastík 

Nejsem pejskař, přesto jsem měl dlouho připravenou veřejnou obranu Krastíka. Tedy až do chvíle, než mi to naprosto rozbila spoluuvaděčka:

Hele Honzo, všiml sis, že ten pes ze Seznamu má stejný oči jako Michal?
To je fakt, schválně se ho zeptám…

Rád spojuji více myšlenek dohromady. Někdy se to může vymstít.
Michale, ten váš seznamácký pes je prostě lovebrand. Víš, že máš stejně hezké oči jako on?

Aneb jak pohřbít konferenci už po 30 minutách.

image

A jak to bylo s dalšími řečníky?

Už ze začátku hráli řečníci na velmi skromnou notu. Od prvních dvou jsme se dozvěděli, že je jejich práce velice jednoduchá a že nic neumí.

Věřím, že spousta lidí by taky chtěla nic neumět jako Vojta a Michal.

@MichalBuzek ukázal, jak se to dělá v Seznamu a vychválil @gooddata za to, že díky nim může pracovat. To mě přivedlo na otázku - jestliže jsou v datové firmě jako je @seznam_cz schopni pořádně pracovat „jen díky“ @gooddata, jak to proboha dělají jiné firmy, které na podobné nástroje nemají? Čajové lístky nebo kávová zrnka?

@VojtaRocek se nás cíleně snažil rozhodit postojem, že si žádnou přednášku připravovat nepotřebuje a slidy jsou pro amatéry. Já ho naštěstí už nějakou dobu znám a nechal mě naprosto klidným. Věděl jsem, že to bude stát za to, a nakonec předvedl důmyslně vymyšlenou slidefree přednášku. No, kdo z vás to má?

Díky @jakubmracek za parádní hodinovku plnou kontrastů mezi ideály a státní realitou. Už jsem se ho nestihl zeptat, na jakých projektech konkrétně pracoval. Zajímalo by mě, jak to při boji se státními aparáty probíhá. 

image

Další hate na státní dataření přišel od Veroniky Bulkové. Myslím, že se jí povedlo nejvíc rozdělit publikum. Přednášková místnost oscilovala mezi stavy „úžasné“ a „nemožné“. Analytici se rozplývali nad nepořádkem ve VZP, zatímco datoví vědci nevěřili neexistenci analyzátoru EKG - vždyť jsme schopni z charakteristiky odběru napětí poznat, jestli běží lednička nebo mikrovlnka. #wat?

@adamheroutcz má prostě přednášení v krvi. Suverénní a srozumitelný průlet tím, co se událo v IT nového za posledních 2000 let. Věřím, že velké skupině publika svou přednáškou o počítačovém vidění otevřel oči. 

A když už umí počítače vidět, proč by nás nemohly i poslouchat, že? @IgorSzoke stihl za 25 minut vysvětlit magii schovanou za analýzou řeči a po druhé byly na přednášce zmíněny neuronové sítě. Samozřejmě podbarvené schématy, které dokonale osvětlily jejich funkci laikům i profesionálům.

image

@michaelstencl naplánoval společně s @jirtob naprosto bravurní přednášku s překvapením. Předvedli ETL proces v GoodData v praxi a během přednášky nám ukázali, jací jsme kafaři. Opravdu jsem skvělou přednášku nechtěl zabít svým dotazem:

Moc hezký graf, můžete ta čísla seřadit chronologicky?
Ne.

Ještě jednou chci poděkovat @michalillich, že se rozhodl pro naši konferenci proti devfestu, na který to měl výrazně blíž. Tak provětral Teslu a představil nám další exkurzi do neuronových sítí a rychlý úvod do deep learningu. 

Ráda bych vám nyní představila člověka, o kterém učíme v předmětu Kurz práce s informacemi.

Za špatnou slyšitelnost během přednášky můžu já. Na ovládací panel, kde se nastavuje hlasitost mikrofonu, jsem si vzpomněl až na afterparty. #facepalm

Na závěr nastoupil očekávaný zahraniční host @mhlosta z Open University. Nahlédnul pod pokličku detekce studentů, kteří nejspíš opustí kurzy. Nezbývá tedy, než se zeptat:

A co pak s nimi děláte, když je takhle odhalíte?

Co ta hodinová pauza na oběd?

Na oběd jsme měli pauzu hodinu a půl. I přes naše varování restaurace v okolí podcenily nápor strávníků. Díky bohu, že se stávníci zachovali velmi moudře a tweetovali o 106. Příště to vyřešíme elegantněji.

Už tu sedíme půl hodiny a ještě nám nedonesli jídlo. Počkejte na nás!

Nějaké pocity?

Zajímaly mě spíš pocity ostatních. Všichni se až neočekávaně shodli, že jsme jako uvaděči působili přirozeně. Je to dobře, nebo špatně?

Přirozený vystupování je vždycky dobrý. :) Pokud nejsi mešuge, což nejsi.

A co na konec?

Vybrali jsme si velmi konkurenční datum 22. 11. - statečně jsme bojovali o účastníky s devfestem a barcampem. A proto chci na závěr všem řečníkům i účastníkům poděkovat, že se rozhodli právě pro náš DataConf. Sbíráme feedback a děláme všechno pro to, aby to bylo za rok ještě lepší, světovější, přirozenější a datovější.

Jan Mayer @ WEPS