Křečci, krtci a data

Jak to všechno začalo?

Při práci s daty neustále narážím na dva živočišné druhy. Až mě drásá, když vidím, jak k sobě mají daleko.

Křečci

Většinou se jedná o moc milé a komunikativní jedince. Většinu dne tráví ve velkých skleněných nebo platových budovách, kde mívají spoustu pěkných hraček od rotačních kol až po xboxy.

Křeček

Jejich typickou vlastností je, že rádi shromažďují. Nacpou se čímkoli až k prasknutí. Ovládá je strach, aby jim střádaný poklad nikdo neokoukal. Na svých kupičkách klidně sedí několik let.

Když už překonají svůj stín, nemůžou dočkat, až jejich data budou zanalyzována. Jen zrovna nemají čas se to učit nebo na tu špinavou práci někoho sehnat.

Krtci

A na druhé straně tu máme krtky. Krtci se moc rádi rýpou ve věcech a přicházejí jim na kloub. Užívají si umazání od hlíny. Nebo třeba od kódu. Jsou zvídaví, a pokud se jim nedaří vykopat jádro pudla, mají večer problém s usínáním.

Krtek

Legendy o tom, že krtci se většinou zdržují v podzemí a nemají rádi slunce nejsou založené na pravdě. Často se jedná o studenty a doktorandy, kteří ovládají celou řadu nástrojů a je možné je na něco zajímavého vylákat.

Když je zahlédnete s lopatkou, Refinem nebo Pythonem v ruce, všimněte si, jak se rozhlíží a hledají, do čeho by s nimi mohli rýpnout. Často ale nemají do čeho, proto se účastní různých hackathonů, na které jim občas někdo utrousí nějaká ta data.

A jak jsme na tom v datawepsu?

Krteček v datawepsu

Ano. Jsme typičtí krtci, kteří si toho strašně moc nakřečkovali.

Průnik

Po několika měsících důkladného pozorování reprezentativních vzorků obou skupin jsem došel k přelomovému závěru, co oba živočišné druhy spojuje: konzumují pivo!

A tak vzniklo datapivo, milí hlodavci i hmyzožravci. Jak to dopadlo, čtěte zde.